<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	xmlns:georss="http://www.georss.org/georss" xmlns:geo="http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#" >

<channel>
	<title>Cristi Jugariu &#8211; ROMCOM | Business Development Solutions</title>
	<atom:link href="https://en.romcom.ro/author/cristi-jugariu/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://en.romcom.ro</link>
	<description>Business development solutions</description>
	<lastBuildDate>Thu, 17 Jul 2025 17:51:19 +0000</lastBuildDate>
	<language>en-US</language>
	<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=4.9.26</generator>
<site xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">79351979</site>	<item>
		<title>POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi &#8211; ghid final</title>
		<link>https://en.romcom.ro/por-2-1-microintreprinderi-ghid-final/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/por-2-1-microintreprinderi-ghid-final/#comments</comments>
		<pubDate>Fri, 27 May 2016 08:39:14 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2894</guid>
		<description><![CDATA[<p>Așa cum anticipam, ieri dupămasă, după conferința de presă a vicepremierului a fost publicat ghidul final și anexele pentru POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi. POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi &#8211; detalii Au fost alocate sumele pe fiecare regiune in parte, regiunii Nord-Vest revenindu-i 33,55 mil. EUR. Avem și o dată certă de deschidere a apelului de proiecte: [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/por-2-1-microintreprinderi-ghid-final/">POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi &#8211; ghid final</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">Așa cum anticipam, ieri dupămasă, după conferința de presă a vicepremierului a fost publicat ghidul final și anexele pentru POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2351" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020.jpg" alt="POR " width="620" height="193" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020-300x93.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<h4 style="text-align: justify;">POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi &#8211; detalii</h4>
<p style="text-align: justify;">Au fost alocate sumele pe fiecare regiune in parte, regiunii Nord-Vest revenindu-i <strong>33,55 mil. EUR</strong>. Avem și o <strong>dată certă de deschidere a apelului de proiecte: 27.07.2016 ora 12:00</strong>, dar și o modalitate certă de depunere a proiectelor și anume prin aplicația MySMIS, pe bază de <strong>semnătură digitală</strong>.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Suma maximă a finanțării</h4>
<p style="text-align: justify;">Suma maximă a finanțării pentru un proiect a rămas aceeași (nu poate depăși plafonul de minimis de 200.000 EUR), dar nu va depăși 90% din valoarea eligibilă a proiectului propus. De asemenea, prin grila de evaluare aplicanții sunt încurajați să meargă până la un procent de 20% cofinanțare proprie a proiectului. Și dacă tot vorbim de grila de evaluare a proiectelor, aceasta a fost modificată semnificativ față de ambele variante anterioare.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Condiții de eligibilitate</h4>
<p style="text-align: justify;">Reamintim că prin acest program de finanțare sunt eligibile societățile comerciale care au încheiat cel puțin 1 an fiscal complet, au între 1 și 9 angajați și au înregistrat profit din exploatare (&gt;0 lei) în anul fiscal anterior depunerii cererii de finanțare.</p>
<p style="text-align: justify;">Prin acest program de finanțare sunt eligibile proiectele care presupun investiții în mediul urban, în realizarea de construcții și/sau achiziția de utilaje, echipamente și dotări pentru activitatea pentru care se solicită finanțare.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Haideți să discutăm</h4>
<p style="text-align: justify;"><a href="http://romcom.ro/contact/">Vă invităm să ne contactați</a> pentru a afla mai multe detalii despre eligibilitatea pe acest program a unei activități economice, a unei societăți comerciale, pentru informații generale despre acest program de finanțare sau pentru informații despre alte programe de finanțare.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/por-2-1-microintreprinderi-ghid-final/">POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi &#8211; ghid final</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/por-2-1-microintreprinderi-ghid-final/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>1</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2894</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Noutăți: POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi</title>
		<link>https://en.romcom.ro/noutati-por-2-1-microintreprinderi/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/noutati-por-2-1-microintreprinderi/#respond</comments>
		<pubDate>Wed, 25 May 2016 13:06:04 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2885</guid>
		<description><![CDATA[<p>Mâine, 26 Mai 2016, de la ora 15:00, viceprim-ministrul Vasile Dîncu, ministrul dezvoltării regionale și administrației publice, va susține o conferință de presă pentru lansarea apelului de proiecte Regio (POR) 2.1.A – microîntreprinderi (Prioritatea de investiție 2.1.A din cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 2: Îmbunătăţirea competitivităţii întreprinderilor mici şi mijlocii Prioritatea de investiție [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/noutati-por-2-1-microintreprinderi/">Noutăți: POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">Mâine, 26 Mai 2016, de la ora 15:00, viceprim-ministrul Vasile Dîncu, ministrul dezvoltării regionale și administrației publice, va susține o conferință de presă pentru lansarea apelului de proiecte Regio (POR) 2.1.A – microîntreprinderi (Prioritatea de investiție 2.1.A din cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, Axa prioritară 2: Îmbunătăţirea competitivităţii întreprinderilor mici şi mijlocii Prioritatea de investiție 2.1 „Promovarea spiritului antreprenorial”).</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2351" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020.jpg" alt="Programul operational regional 2014-2020" width="620" height="193" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020-300x93.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<h4 style="text-align: justify;">Ghidul solicitantului, varianta finala?</h4>
<p style="text-align: justify;">Cel mai probabil, tot mâine, în preajma conferinței de presă va fi făcută disponibilă pentru public și varianta finală a ghidului solicitantului pentru acest apel de proiecte (până în prezent fiind disponibile doar două variante consultative, variante care au ridicat mai multe semne de întrebare în rândul potențialilor beneficiari) și probabil se va stabili și data de la care se vor putea depune proiectele.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Eligibilitate</h4>
<p style="text-align: justify;">Reamintim că prin acest program de finanțare sunt eligibile societățile comerciale care au încheiat cel puțin 1 an fiscal complet, au între 1 și 9 angajați și au un rezultat pozitiv al anului precedent sau cel puțin al activității operaționale.</p>
<p style="text-align: justify;">Prin acest program de finanțare sunt eligibile proiectele care presupun investiții în mediul urban, în realizarea de construcții și/sau achiziția de utilaje, echipamente și dotări pentru activitatea pentru care se solicită finanțare.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Haideți să discutăm</h4>
<p style="text-align: justify;"><a href="http://romcom.ro/contact/">Vă invităm să ne contactați</a> pentru a afla mai multe detalii despre eligibilitatea pe acest program a unei activități economice, a unei societăți comerciale, pentru informații generale despre acest program de finanțare sau pentru informații despre alte programe de finanțare.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/noutati-por-2-1-microintreprinderi/">Noutăți: POR 2.1.A &#8211; microîntreprinderi</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/noutati-por-2-1-microintreprinderi/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2885</post-id>	</item>
		<item>
		<title>UPDATE: Un nou ghid consultativ pentru POR 2.1.A &#8211; Microîntreprinderi</title>
		<link>https://en.romcom.ro/por-2-1-a-microintreprinderi/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/por-2-1-a-microintreprinderi/#respond</comments>
		<pubDate>Wed, 24 Feb 2016 14:24:54 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2824</guid>
		<description><![CDATA[<p>După ce ghidul inițial publicat spre consultare publică a fost prezentat acum 7 luni, AMPOR a publicat ieri o nouă variantă consultativă a ghidului solicitantului pentru această, mult așteptată linie de finanțare. În consultare publică pana in 1 Martie Noul ghid, ce va fi în consultare publică până la 1 Martie (teoretic), are o formă [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/por-2-1-a-microintreprinderi/">UPDATE: Un nou ghid consultativ pentru POR 2.1.A &#8211; Microîntreprinderi</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">După ce ghidul inițial publicat spre consultare publică a fost prezentat acum 7 luni, AMPOR a publicat ieri o nouă variantă consultativă a ghidului solicitantului pentru această, mult așteptată linie de finanțare.</p>
<h3 style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2825" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2016/02/schneider-1065721_640.jpg" alt="POR 2.1.A - microintreprinderi" width="620" height="345" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2016/02/schneider-1065721_640.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2016/02/schneider-1065721_640-300x167.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></h3>
<h3 style="text-align: justify;">În consultare publică pana in 1 Martie</h3>
<p style="text-align: justify;">Noul ghid, ce va fi în consultare publică până la 1 Martie (teoretic), are o formă mai suplă, clarifică unele aspecte, dar aduce și modificări esențiale în special în partea de evaluare tehnică și financiară a proiectelor.</p>
<p style="text-align: justify;">În acest sens, se propune punctarea proiectelor prin care se crează noi locuri de muncă, a proiectelor care vor duce la o crește a cifrei de afaceri, a proiectelor pentru care beneficiarul va asigura o cofinanțare, etc.</p>
<p style="text-align: justify;">De asemenea se propune o diminuare a importanței unor criterii de evaluare precum domeniile prioritare sau concentrarea strategică a investițiilor.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Relansează competiția</h4>
<p style="text-align: justify;">Astfel, prin această nouă grilă de evaluare, practic se relansează competiția proiectelor, dând șanse suplimentare proiectelor din mai multe domenii.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Haideți să discutăm</h4>
<p style="text-align: justify;"><a href="http://romcom.ro/contact/">Vă invităm să ne contactați</a> pentru a afla mai multe detalii despre modificările operate în noua versiune consultativă a ghidului solicitantului, pentru informații generale despre acest program de finanțare sau pentru informații despre alte programe de finanțare.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/por-2-1-a-microintreprinderi/">UPDATE: Un nou ghid consultativ pentru POR 2.1.A &#8211; Microîntreprinderi</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/por-2-1-a-microintreprinderi/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2824</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Finanțare nerambursabilă pentru brutării și fabrici de paste făinoase</title>
		<link>https://en.romcom.ro/finantare-nerambursabila-brutarii/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/finantare-nerambursabila-brutarii/#respond</comments>
		<pubDate>Tue, 12 Jan 2016 10:46:13 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2774</guid>
		<description><![CDATA[<p>Prin Schema de ajutor de stat GBER, care se va lansa în cursul acestui an, se vor finanța activitățile de producție care vor folosi ca și materie primă produse agricole, iar în urma procesării acestora vor rezulta produse non-agricole. Și brutăriile și fabricile de paste făinoase intră în această categorie de producători, deoarece folosesc ca [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/finantare-nerambursabila-brutarii/">Finanțare nerambursabilă pentru brutării și fabrici de paste făinoase</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">Prin Schema de ajutor de stat GBER, care se va lansa în cursul acestui an, se vor finanța activitățile de producție care vor folosi ca și materie primă produse agricole, iar în urma procesării acestora vor rezulta produse non-agricole. Și brutăriile și fabricile de paste făinoase intră în această categorie de producători, deoarece folosesc ca și materii prime produse ale industriei morăritului (produse agricole) și le transformă prin procesul de producție în alimente (produse non-agricole).</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2775" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2016/01/finantare-nerambursabila-brutarii.jpg" alt="finantare nerambursabila brutarii" width="620" height="292" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2016/01/finantare-nerambursabila-brutarii.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2016/01/finantare-nerambursabila-brutarii-300x141.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<h4 style="text-align: justify;">Tipuri de investiții</h4>
<p style="text-align: justify;">Prin această Schemă de ajutor de stat GBER se vor finanța proiectele care se vor focusa pe unul dintre următoarele tipuri de investiții:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">înființarea unei noi unități de producție</li>
<li style="text-align: justify;">extinderea capacității unei unități existente</li>
<li style="text-align: justify;">diversificarea producției cu produse care nu au mai fost fabricate anterior</li>
<li style="text-align: justify;">schimbarea fundamentală a procesului de producție al unei unități existente.</li>
</ul>
<p style="text-align: justify;">Intensitatea ajutorului de stat prin această Schemă GBER, diferă de la o regiune la alta și de la un tip de întreprindere la alta &#8211; intensitatea maximă fiind de 50%. Pentru a stabili procentul finanțării pentru o anumită întreprindere, va trebui să avem o discuție pentru fiecare caz în parte.</p>
<p style="text-align: justify;">De asemenea, plafoanele maxime ale finanțării pentru un proiect sunt diferite (1.000.000 EUR, 1.500.000 EUR, 2.500.00 EUR) în funcție de tipul întreprinderii și tipul proiectului de investiții.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Cheltuieli eligibile</h4>
<p style="text-align: justify;">Dintre cheltuielile eligibile, amintim: construcții, utilaje, instalații, echipamente pentru ambalare si etichetare, mijloace de transport specializate, cheltuieli generate de îmbunătățirea controlului intern al calității, achiziționarea de tehnologii, patente, licențe, achiziționarea de software, cheltuieli aferente marketingului produselor finite (maxim 5% dar nu mai mult de 30.000 EUR), înființarea unui site, achiziția de servicii de branding, crearea de marcă înregistrată, etc.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Cheltuieli prin schema de minimis</h4>
<p style="text-align: justify;">Cheltuielile privind costurile generale ale proiectului (consultanță, proiectare, monitorizare, management, avize) se vor finanța separat prin Schema de minimis, în limita a 10% pentru proiectele cu construcții-montaj și 5% pentru proiectele care prevăd doar achiziție de utilaje &#8211; în limita a 200.000 EUR, cu respectarea condițiilor de minimis și în limita plafonului de la Schema GBER.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Haideți să discutăm</h4>
<p style="text-align: justify;">Pentru detalii suplimentare, sau pentru realizarea unui proiect prin aceste Scheme de ajutor de stat, <a href="http://romcom.ro/contact/">vă invităm să ne contactați</a> și să stabilim o întâlnire pentru a discuta toate aspectele unui astfel de proiect.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/finantare-nerambursabila-brutarii/">Finanțare nerambursabilă pentru brutării și fabrici de paste făinoase</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/finantare-nerambursabila-brutarii/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2774</post-id>	</item>
		<item>
		<title>200.000 euro nerambursabili pentru proiecte de cercetare</title>
		<link>https://en.romcom.ro/cercetare-inovare-poc/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/cercetare-inovare-poc/#respond</comments>
		<pubDate>Tue, 05 Jan 2016 11:01:16 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2741</guid>
		<description><![CDATA[<p>Mai este încă deschisă linia de finanțare pentru cercetare și inovare prin Programul Operațional Competitivitate, axa 1.2.1-C. Aceasta este o linie de finanțare deschisă în anul 2015, cu depunere continuă până la epuizarea bugetului alocat. Obiectiv Obiectivul principal al acestei linii de finanțare este realizarea de produse, tehnologii sau procese noi sau semnificativ îmbunătățite, în [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/cercetare-inovare-poc/">200.000 euro nerambursabili pentru proiecte de cercetare</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">Mai este încă deschisă linia de finanțare pentru <strong>cercetare și inovare prin Programul Operațional Competitivitate</strong>, axa 1.2.1-C. Aceasta este o linie de finanțare deschisă în anul 2015, cu depunere continuă până la epuizarea bugetului alocat.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2744" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2016/01/cercetare-și-inovare-prin-Programul-Operațional-Competitivitate.jpg" alt="cercetare și inovare prin Programul Operațional Competitivitate" width="620" height="273" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2016/01/cercetare-și-inovare-prin-Programul-Operațional-Competitivitate.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2016/01/cercetare-și-inovare-prin-Programul-Operațional-Competitivitate-300x132.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<h4 style="text-align: justify;">Obiectiv</h4>
<p style="text-align: justify;">Obiectivul principal al acestei linii de finanțare este realizarea de produse, tehnologii sau procese noi sau semnificativ îmbunătățite, în scopul producției și comercializării.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Asistența nerambursabilă</h4>
<p style="text-align: justify;">Asistența financiară nerambursabilă pentru un proiect este de 90% din valoarea cheltuielilor eligibile, în limita a 200.000 EUR &#8211; și se supune regulii de minimis.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Domenii eligibile</h4>
<p style="text-align: justify;">Dintre domeniile de cercetare eligibile pentru finanțare, amintim următoarele: agro-alimentare, bioenergie, biotehnologii, știința medicamentului, tehnologii informaționale, spațiu, securitate, eficiența energetică, mediu și schimbări climatice, materiale avansate, nano-tehnologii, sănătate.</p>
<p style="text-align: justify;">Pentru a accesa finanțarea, solicitantul trebuie să dețină un rezultat al unei cercetări din domeniile eligibile, sub forma: unui brevet, a unei cereri de brevet, a unei teze de doctorat sau a drepturilor de utilizare a rezultatelor cercetării efectuate de o instituție de cercetare.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Cheltuieli eligibile</h4>
<p style="text-align: justify;">Dintre cheltuielile eligibile, menționăm: salarii, materii prime, utilaje si echipamente, servicii de cercetare, aplicații informatice, licențe, servicii de transfer tehnologie, consultanță referitoare la achiziția, protejarea și utilizarea drepturilor de autor, servicii de încercări și teste în laboratoare de specialitate, etc.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Haideți să discutăm</h4>
<p style="text-align: justify;">Pentru a accesa lista integrala a domeniilor de cercetare eligibile și pentru a verifica eligibilitatea unei firme/idei de cercetare &#8211; <a href="http://romcom.ro/contact/">vă rugăm să ne contactați</a>.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/cercetare-inovare-poc/">200.000 euro nerambursabili pentru proiecte de cercetare</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/cercetare-inovare-poc/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2741</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Avem Ghid Final pentru Programul Operațional Regional</title>
		<link>https://en.romcom.ro/ghid-final-programul-operational-regional/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/ghid-final-programul-operational-regional/#respond</comments>
		<pubDate>Fri, 06 Nov 2015 13:29:38 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2632</guid>
		<description><![CDATA[<p>În 4 Noiembrie a fost publicată varianta finală a ghidului general al solicitantului pentru Programul Operațional Regional. Așa cum ne așteptam, versiunea finală a ghidului general și anexele acestuia aduc o serie de completări și clarificări binevenite față de versiunile anterioare. Așa cum se specifică și în ghidul general, pașii următori sunt publicarea de ghiduri [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/ghid-final-programul-operational-regional/">Avem Ghid Final pentru Programul Operațional Regional</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;"><strong>În 4 Noiembrie a fost publicată varianta finală a ghidului general al solicitantului pentru Programul Operațional Regional</strong>. Așa cum ne așteptam, versiunea finală a ghidului general și anexele acestuia aduc o serie de completări și clarificări binevenite față de versiunile anterioare.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter wp-image-2351 size-full" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020.jpg" alt="Programul operational regional 2014-2020" width="620" height="193" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Programul-operational-regional-2014-2020-300x93.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<p style="text-align: justify;">Așa cum se specifică și în ghidul general, pașii următori sunt publicarea de ghiduri specifice pentru fiecare axă în parte. Pentru unele axe s-au publicat deja variante consultative, dar pentru majoritatea &#8211; în special a celor de interes ridicat &#8211; încă se așteaptă acest lucru.</p>
<p style="text-align: justify;">După publicarea ghidului final pentru o axă, se va putea deschide sesiunea de depunere de proiecte pentru axa respectivă. Prima axă pentru care se așteaptă ghidul specific final este Axa 2.1 &#8211; Promovarea spiritului antreprenorial, în special prin facilitarea exploatării economice a ideilor noi și prin încurajarea creării de noi întreprinderi, inclusiv prin incubatoare de afaceri.</p>
<p style="text-align: justify;">Prin Axa 2.1 se vor finanța microîntreprinderile existente, cu o finanțare de 100% a cheltuielilor eligibile în limita a 200.000 EUR. Amplasarea investițiilor va trebui să fie în mediul urban. Listele cu activitățile eligibile &#8211; cel puțin în varianta consultativă a ghidului &#8211; este destul de restrânsă. Pentru a verifica dacă activitatea în care doriți să investiți este eligibilă pentru finanțare prin această axă, sunteți invitați să contactați consultanții noștri.</p>
<p style="text-align: justify;">O altă axă de interes larg, care are un ghid consultativ și pentru care se așteaptă varianta finală este Axa 3.1 Sprijinirea eficienței energetice, a gestionării inteligente a energiei și a utilizării energiei din surse regenerabile în infrastructurile publice, inclusiv în clădirile publice, și în sectorul locuințelor. Prin această axă, asociațiile de proprietari vor putea beneficia de finanțare nerambursabilă pentru reabilitarea termică a blocurilor, în anumite condiții.</p>
<p style="text-align: justify;">Ambele axe, sunt așteptate să își deschidă sesiunile de depunere de proiecte în acest sfârșit de an, sau cel târziu începutul anului viitor.</p>
<p style="text-align: justify;">Pentru Axa 2.2 ce se adresează investițiilor realizate de întreprinderile mici și mijlocii, deocamdată nu este publicat ghidul specific in variantă consultativă, dar este preconizat să fie redactat în săptămânile următoare. Vă vom ține la curent cu orice noutăți se vor ivi în cadrul Programului Operațional Regional 2014 – 2020.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/ghid-final-programul-operational-regional/">Avem Ghid Final pentru Programul Operațional Regional</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/ghid-final-programul-operational-regional/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2632</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Finanțare pentru investiții realizate de microîntreprinderi în mediul urban prin POR 2.1.</title>
		<link>https://en.romcom.ro/finantare-investitii-microintreprinderi-mediul-urban/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/finantare-investitii-microintreprinderi-mediul-urban/#comments</comments>
		<pubDate>Mon, 03 Aug 2015 13:22:04 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2517</guid>
		<description><![CDATA[<p>S-a publicat spre consultare publică Ghidul Solicitantului specific pentru prioritatea de investiții 2.1. din cadrul Programului Operațional Regional 2014-2020, împreună cu lista de activități eligibile și criteriile de evaluare și departajare a proiectelor în cadrul apelului de proiecte ce urmează să fie anunțat în perioada următoare. Eligibilitate Prin această prioritate de investiții sunt eligibile să [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/finantare-investitii-microintreprinderi-mediul-urban/">Finanțare pentru investiții realizate de microîntreprinderi în mediul urban prin POR 2.1.</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">S-a publicat spre consultare publică Ghidul Solicitantului specific pentru<strong> prioritatea de investiții 2.1.</strong> din cadrul <strong>Programului Operațional Regional 2014-2020</strong>, împreună cu lista de activități eligibile și criteriile de evaluare și departajare a proiectelor în cadrul apelului de proiecte ce urmează să fie anunțat în perioada următoare.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter wp-image-2520 size-full" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/08/Productie1.jpg" alt="Productie" width="620" height="257" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/08/Productie1.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/08/Productie1-300x124.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<h4 style="text-align: justify;">Eligibilitate</h4>
<p style="text-align: justify;">Prin această prioritate de investiții sunt eligibile să beneficieze de finanțare microîntreprinderile (înființate înainte de 01.01.2014) care doresc să realizeze o investiție în mediul urban. Acestea trebuie să aibă <strong>cel puțin un an fiscal integral încheiat pe profit</strong>, iar activitatea pentru care solicită finanțare să fie autorizată la locul de implementare al proiectului. De asemenea, pentru ultimul an fiscal, dar și la momentul depunerii cererii de finanțare, societatea trebuie să fi avut, respectiv să aibă <strong>cel puțin 1 angajat cu normă întreagă</strong>.</p>
<p style="text-align: justify;">Gradul de finanțare al proiectului poate fi de maxim 100%, în limita a 200.000 EUR (sau 100.000 EUR pentru firmele care efectuează transport rutier de mărfuri). Această finanțare nerambursabilă se supune regulii de minimis.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Cheltuieli eligibile</h4>
<p style="text-align: justify;">Dintre cheltuielile eligibile amintim:</p>
<ul>
<li style="text-align: justify;">Lucrări de construire / extindere / modernizare a spaţiilor de producţie / prestare de servicii</li>
<li style="text-align: justify;">Achiziţionarea de echipamente tehnologice, utilaje, instalații de lucru, mobilier, echipamente informatice, birotică, de natura mijloacelor fixe</li>
<li style="text-align: justify;">Achiziţionarea de instalaţii / echipamente specifice în scopul obţinerii unei economii de energie, precum şi sisteme care utilizează surse regenerabile/alternative de energie pentru eficientizarea activităţilor pentru care a solicitat finanţare, în limita a 15% din valoarea eligibilă a proiectului</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții în active necorporale: brevete, licențe, mărci comerciale, programe informatice, alte drepturi şi active similare</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții în realizarea de website-uri pentru prezentarea activităţii şi a produselor sau serviciilor proprii, inclusiv instrumente de comercializare online</li>
<li style="text-align: justify;">Servicii de consultanță / asistență tehnică, în limita a 7% din valoarea eligibilă a proiectului</li>
<li style="text-align: justify;">Cheltuieli cu activitățile obligatorii de publicitate și informare aferente proiectului în conformitate cu prevederile contractului de finanţare, în limita a 5000 lei</li>
</ul>
<h4 style="text-align: justify;">Evaluarea proiectelor</h4>
<p style="text-align: justify;">În procesul de evaluare a proiectelor, se va ține cont de contribuţia proiectului la realizarea obiectivului priorității de investiție, de calitatea, maturitatea și sustenabilitatea proiectului, de capacitatea financiară și operațională a solicitantului, de respectarea principiilor privind dezvoltarea durabilă, egalitatea de şanse, de gen și nediscriminarea, de complementaritatea cu alte investiții realizate din alte axe prioritare ale POR, precum și alte surse de finanțare și de concentrarea strategică a investițiilor.</p>
<p style="text-align: justify;">Apelul de proiecte va fi deschis pe o perioada de 6 luni, cu mențiunea că în primele două luni toate proiectele care vor avea cel puțin 85 puncte vor fi contractate direct, urmând ca în următoarele 4 luni pragul calitativ să scadă treptat, și proiectele cu punctaj mai mic vor fi contractate în această perioadă în limita bugetului rămas. Punctajul minim ca un proiect să fie admis la finanțare este de 50 puncte.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Vă ajutăm să obțineți finanțare</h4>
<p style="text-align: justify;">Dacă sunteți interesați să obțineți o finanțare nerambursabilă prin intermediul acestui program, <a href="http://romcom.ro/contact/">vă invităm să contactați consultanții ROMCOM</a> pentru verificarea eligibilității și a punctajului maxim ce se poate obține pentru proiectul dorit de dvs. și pentru pregătirea proiectului în timp util, înainte de deschiderea apelului de proiecte.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/finantare-investitii-microintreprinderi-mediul-urban/">Finanțare pentru investiții realizate de microîntreprinderi în mediul urban prin POR 2.1.</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/finantare-investitii-microintreprinderi-mediul-urban/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>1</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2517</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Finanțare pentru activitățile non-agricole din mediul rural</title>
		<link>https://en.romcom.ro/finantare-activitati-non-agricole-mediu-rural/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/finantare-activitati-non-agricole-mediu-rural/#respond</comments>
		<pubDate>Wed, 15 Jul 2015 13:07:54 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2488</guid>
		<description><![CDATA[<p>S-a deschis mult așteptatul program de finanțare nerambursabilă pentru investițiile non-agricole realizate de IMM-uri în mediul rural. Ca și o noutate față de anii anteriori, sunt eligibile atât microîntreprinderile nou-înființate, dar și microîntreprinderile și întreprinderile mici existente, indiferent dacă au activitate neagricolă sau agricolă. Cele cu activitate agricolă sunt eligibile doar dacă își diversifică activitatea [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/finantare-activitati-non-agricole-mediu-rural/">Finanțare pentru activitățile non-agricole din mediul rural</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">S-a deschis mult așteptatul program de finanțare nerambursabilă pentru investițiile non-agricole realizate de IMM-uri în mediul rural.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2489" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/07/Productie-la-tara.jpg" alt="Productie la tara" width="620" height="253" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/07/Productie-la-tara.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/07/Productie-la-tara-300x122.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<p style="text-align: justify;">Ca și o noutate față de anii anteriori, sunt eligibile atât microîntreprinderile nou-înființate, dar și microîntreprinderile și întreprinderile mici existente, indiferent dacă au activitate neagricolă sau agricolă. Cele cu activitate agricolă sunt eligibile doar dacă își diversifică activitatea de bază, agricolă, prin dezvoltarea unei activități neagricole.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Cheltuieli eligibile</h4>
<p style="text-align: justify;">Se finanțează aproape toate activitățile de producție și servicii neagricole, însă pentru unele activități nu este considerată cheltuială eligibilă construcția, ci doar achiziția de echipamente și investiții intangibile: software, brevete, licențe, drepturi de autor, mărci, etc.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Finanțarea maximă</h4>
<p style="text-align: justify;">Finanțarea maximă pentru un proiect este de <strong>200.000 EUR</strong>, între 70% și 90%, în funcție de domeniul de activitate în care se realizează investiția. Finanțarea prin această măsură se supune regulii de minimis (maxim 200.000 EUR/beneficiar timp de 3 ani consecutiv, sau maxim 100.000 EUR/beneficiar timp de 3 ani consecutiv pentru cei care au si o activitate de transport mărfuri).</p>
<h4 style="text-align: justify;">Proiecte prioritare</h4>
<p style="text-align: justify;">Prin intermediul grilei de evaluare a proiectelor se asigură prioritate pentru proiectele care sunt inițiate de o întreprindere existentă care are activitate în domeniul agricol, pentru proiectele din sectoarele cu potențial de creștere (în special cele din producție) și pentru proiectele inițiate de întreprinderi care au avut activitate fără întreruperi în ultimii 3 ani, cu profit în cel puțin ultimii 2 ani.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Sesiunea de depunere este deschisă</h4>
<p style="text-align: justify;">Sesiunea de depunere a proiectelor este deschisă și este cu depunere continuă până în <strong>30 Octombrie 2015, ora 16</strong>. Există praguri lunare de calitate, astfel, în luna Iulie se primesc proiecte care însumează cel puțin 60 puncte, urmând ca în August pragul de calitate să scadă la 45 puncte, în Septembrie la 30 puncte și în Octombrie la 15 puncte.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Haideți să discutăm</h4>
<p style="text-align: justify;">Dacă sunteți interesați de realizarea unui proiect pentru accesarea acestor fonduri nerambursabile sau doriți să verificați dacă sunteți eligibili pentru a accesa aceste fonduri, <a href="http://romcom.ro/contact/">vă rugăm să ne contactați</a>.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/finantare-activitati-non-agricole-mediu-rural/">Finanțare pentru activitățile non-agricole din mediul rural</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/finantare-activitati-non-agricole-mediu-rural/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2488</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Grupul FRANKE autorizează primul parc industrial în România, cu ajutorul ROMCOM</title>
		<link>https://en.romcom.ro/grupul-franke-autorizeaza-primul-parc-industrial-in-romania-cu-ajutorul-romcom/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/grupul-franke-autorizeaza-primul-parc-industrial-in-romania-cu-ajutorul-romcom/#respond</comments>
		<pubDate>Tue, 10 Feb 2015 07:46:45 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Consultanță]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2118</guid>
		<description><![CDATA[<p>Grupul Franke, prin divizia imobiliară din România &#8211; ARTEMIS REAL ESTATE SRL a primit autorizația de funcționare a primului parc industrial realizat de acest grup în România, în localitatea Sânandrei, județul Timiș. Titlul de parc industrial a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 64 din 26.01.2015. Parcul Industrial SANANDREI INDUSTRIAL PARK dispune de 47 parcele [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/grupul-franke-autorizeaza-primul-parc-industrial-in-romania-cu-ajutorul-romcom/">Grupul FRANKE autorizează primul parc industrial în România, cu ajutorul ROMCOM</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">Grupul <a href="http://www.franke.com/" target="_blank">Franke</a>, prin divizia imobiliară din România &#8211; ARTEMIS REAL ESTATE SRL a primit autorizația de funcționare a primului parc industrial realizat de acest grup în România, în localitatea Sânandrei, județul Timiș. Titlul de parc industrial a fost publicat în Monitorul Oficial nr. 64 din 26.01.2015.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2120" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/02/Fabrica.jpg" alt="Fabrica" width="625" height="316" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/02/Fabrica.jpg 625w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/02/Fabrica-300x152.jpg 300w" sizes="(max-width: 625px) 100vw, 625px" /></p>
<p style="text-align: justify;">Parcul Industrial SANANDREI INDUSTRIAL PARK dispune de 47 parcele disponibile in prezent pentru investitori, cu dimensiuni între 650 și 5.550 mp. Acesta sunt disponibile atât pentru achiziție cât și pentru închiriere. Parcul industrial are toate utilitățile asigurate.</p>
<p style="text-align: justify;">ARTEMIS REAL ESTATE SRL a realizat până în prezent <a href="http://www.zf.ro/business-construct/miliardarul-care-detine-franke-a-investit-16-mil-euro-in-campurile-din-timis-in-asteptarea-investitorilor-in-fabrici-13802327" target="_blank">investiții de peste 16 milioane Euro</a> în mai multe locații din județul Timiș, unde se intenționează dezvoltarea a diverse platforme industriale și/sau rezidențiale.</p>
<p style="text-align: justify;">Pentru pregătirea documentației în vederea autorizării parcurilor industriale dezvoltate de grup, acesta colaborează cu societatea furnizoare de servicii de consultanță ROMCOM. Pentru a vă interesa de posibilitățile de a achiziționa sau închiria spații în parcurile industriale realizate de grupul FRANKE în România, <a href="http://romcom.ro/contact/" target="_blank">ne puteți contacta</a> pentru informații suplimentare.</p>
<p style="text-align: justify;">De asemenea, dacă dispuneți de suprafețe de teren care doriți să le puneți în valoare prin transformarea acestora în parcuri industriale, puteți apela la ROMCOM pentru informații suplimentare și pentru pregătirea documentației în vederea autorizării parcului industrial.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/grupul-franke-autorizeaza-primul-parc-industrial-in-romania-cu-ajutorul-romcom/">Grupul FRANKE autorizează primul parc industrial în România, cu ajutorul ROMCOM</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/grupul-franke-autorizeaza-primul-parc-industrial-in-romania-cu-ajutorul-romcom/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2118</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole</title>
		<link>https://en.romcom.ro/masura-6-4-investitii-in-crearea-si-dezvoltarea-de-activitati-neagricole/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/masura-6-4-investitii-in-crearea-si-dezvoltarea-de-activitati-neagricole/#respond</comments>
		<pubDate>Mon, 02 Feb 2015 10:23:59 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Cristi Jugariu]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2082</guid>
		<description><![CDATA[<p>În cadrul programului PNDR 2014-2020, una din măsurile de finanțare adresate mediului rural este și Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole. Prin această măsură se urmărește diversificarea veniturilor persoanelor din mediul rural și stimularea activităților alternative la agricultură. Beneficiari eligibili Beneficiarii eligibili pentru Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-6-4-investitii-in-crearea-si-dezvoltarea-de-activitati-neagricole/">Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">În cadrul programului PNDR 2014-2020, una din măsurile de finanțare adresate mediului rural este și <strong>Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole</strong>. Prin această măsură se urmărește diversificarea veniturilor persoanelor din mediul rural și <strong>stimularea activităților alternative la agricultură</strong>.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2086" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/02/Olarit.jpg" alt="Olarit" width="625" height="263" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/02/Olarit.jpg 625w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/02/Olarit-300x126.jpg 300w" sizes="(max-width: 625px) 100vw, 625px" /></p>
<h4 style="text-align: justify;">Beneficiari eligibili</h4>
<p style="text-align: justify;">Beneficiarii eligibili pentru Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole vor fi:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">micro-întreprinderi și întreprinderi mici existente în spațiul rural</li>
<li style="text-align: justify;">micro-întreprinderi și întreprinderi mici nou-înființate în spațiul rural, care fac dovada cofinanțării</li>
<li style="text-align: justify;">fermelor care își diversifică activitatea de bază, agricolă, prin dezvoltarea unei activități non-agricole în cadrul întreprinderii deja existente, încadrabilă în categoria micro-întreprinderilor sau a întreprinderilor mici.</li>
</ul>
<h4 style="text-align: justify;">Domenii de activitate eligibile</h4>
<p style="text-align: justify;">Dintre domeniile de activitate eligibile pe Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole, menționăm:</p>
<ul>
<li style="text-align: justify;">Investiții pentru producerea și comercializarea produselor non-agricole proprii, cum ar fi: fabricarea produselor textile, îmbrăcăminte, articole de marochinărie, articole de hărtie și carton; fabricarea produselor chimice, farmaceutice; activități de prelucrare a produselor lemnoase; industrie metalurgică, fabricare construcții metalice, mașini, utilaje și echipamente; fabricare produse electrice, electronice; producerea și utilizarea energiei din surse regenerabile pentru desfășurarea propriei activități, ca parte integrantă a proiectului etc.;</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții pentru activități meșteșugărești, cum ar fi: activități de artizanat și alte activități tradiționale non-agricole (olărit, brodat, prelucrarea manuală a fierului, lânii, lemnului, pielii etc.)</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții pentru prestarea de servicii, de exemplu: servicii medicale, sociale, sanitar-veterinare; servicii de reparații mașini, unelte, obiecte casnice; servicii de consultanță, contabilitate, juridice, audit; activități de servicii în tehnologia informației și servicii informatice; servicii tehnice, administrative, etc.;</li>
<li style="text-align: justify;">Investitii pentru infrastructură în unităţile de primire turistică de tip agro-turistic, proiecte de activități de agrement;</li>
<li style="text-align: justify;">Producere de combustibil din biomasa (ex.: fabricare de peleți) în vederea comercializării.</li>
</ul>
<h4>Cheltuieli eligibile</h4>
<p><strong>Cheltuielile eligibile</strong> finanțate prin Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole sunt:</p>
<ul>
<li>Construcţia, extinderea și/sau modernizarea și dotarea clădirilor;</li>
<li style="text-align: justify;">Achiziţionarea inclusiv în leasing de noi utilaje, instalaţii și echipamente, costuri de instalare;</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții intangibile: achiziționarea sau dezvoltarea de software și achiziționarea de brevete, licențe, drepturi de autor, mărci.</li>
</ul>
<h4 style="text-align: justify;">Condiții</h4>
<p style="text-align: justify;">Printre condițiile în care se acordă finanțarea prin Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole, amintim:</p>
<ul>
<li style="text-align: justify;">Activitatea micro-întreprinderilor și întreprinderilor mici, din spațiul rural va fi desfășurată în spațiul rural și cel putin 80% din noii angajați trebuie să aibă domiciliul stabil în spatiul rural;</li>
<li style="text-align: justify;">Solicitantul trebuie să asigure cofinanțarea investiției;</li>
<li style="text-align: justify;">Locurile de muncă pentru noii angajati să fie prevăzute cu normă întreagă;</li>
<li style="text-align: justify;">Solicitantul să demonstreze viabilitatea economică a investiției;</li>
<li style="text-align: justify;">Intreprinderea nu trebuie să fie în dificultate în conformitate cu legislația în vigoare;</li>
</ul>
<p style="text-align: justify;">Sprijin public nerambursabil prin Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole va respecta prevederile Regulamentului 1407/2013 cu privire la sprijinul de minimis și nu va depăși 200.000 Euro/beneficiar pe 3 ani fiscali. Valoarea sprijinului public nerambursabil va fi de 90%.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Mai multe informații</h4>
<p style="text-align: justify;">Pentru a fi la curent cu ultimele noutăți despre finanțări nerambursabile vă invităm sa va abonați la newsletter-ul ROMCOM. Pentru mai multe informații despre această măsură, <a href="http://romcom.ro/contact/">vă rugăm să ne contactați</a>.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-6-4-investitii-in-crearea-si-dezvoltarea-de-activitati-neagricole/">Măsura 6.4. Investiţii în crearea şi dezvoltarea de activităţi neagricole</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/masura-6-4-investitii-in-crearea-si-dezvoltarea-de-activitati-neagricole/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2082</post-id>	</item>
	</channel>
</rss>
