<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?><rss version="2.0"
	xmlns:content="http://purl.org/rss/1.0/modules/content/"
	xmlns:wfw="http://wellformedweb.org/CommentAPI/"
	xmlns:dc="http://purl.org/dc/elements/1.1/"
	xmlns:atom="http://www.w3.org/2005/Atom"
	xmlns:sy="http://purl.org/rss/1.0/modules/syndication/"
	xmlns:slash="http://purl.org/rss/1.0/modules/slash/"
	xmlns:georss="http://www.georss.org/georss" xmlns:geo="http://www.w3.org/2003/01/geo/wgs84_pos#" >

<channel>
	<title>Traian Marc &#8211; ROMCOM | Business Development Solutions</title>
	<atom:link href="https://en.romcom.ro/author/traian-marc/feed/" rel="self" type="application/rss+xml" />
	<link>https://en.romcom.ro</link>
	<description>Business development solutions</description>
	<lastBuildDate>Thu, 17 Jul 2025 17:51:19 +0000</lastBuildDate>
	<language>en-US</language>
	<sy:updatePeriod>hourly</sy:updatePeriod>
	<sy:updateFrequency>1</sy:updateFrequency>
	<generator>https://wordpress.org/?v=4.9.26</generator>
<site xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">79351979</site>	<item>
		<title>Surpriza de proportii pe final de an: 150 milioane de euro in fonduri nerambursabile pentru agricultura!</title>
		<link>https://en.romcom.ro/150-milioane-euro-fonduri-nerambursabile-agricultura/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/150-milioane-euro-fonduri-nerambursabile-agricultura/#respond</comments>
		<pubDate>Tue, 13 Dec 2016 08:12:02 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=3012</guid>
		<description><![CDATA[<p>Asa cum anunta in urma cu aproximativ o luna ministrul agriculturii, Achim Irimescu, in perioada urmatoare se va deschide cea de-a treia sesiune de depunere pentru proiecte pentru investitii in agricultura (submăsura 4.1). Suplimentarea bugetului Avand in vedere solictarile de finantare in continua crestere din partea agricultorilor, Ministerul Agriculturii a hotarat suplimentarea bugetului cu 150 [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/150-milioane-euro-fonduri-nerambursabile-agricultura/">Surpriza de proportii pe final de an: 150 milioane de euro in fonduri nerambursabile pentru agricultura!</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p>Asa cum anunta in urma cu aproximativ o luna ministrul agriculturii, Achim Irimescu, in perioada urmatoare se va deschide cea de-a treia sesiune de depunere pentru proiecte pentru investitii in agricultura (submăsura 4.1).</p>
<p><img class="aligncenter size-full wp-image-2061" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/01/Masura-tineri-fermieri.jpg" alt="Masura tineri fermieri" width="625" height="299" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/01/Masura-tineri-fermieri.jpg 625w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/01/Masura-tineri-fermieri-300x144.jpg 300w" sizes="(max-width: 625px) 100vw, 625px" /></p>
<h4>Suplimentarea bugetului</h4>
<p>Avand in vedere solictarile de finantare in continua crestere din partea agricultorilor, Ministerul Agriculturii a hotarat suplimentarea bugetului cu 150 de milioane de euro in acest an, 75 de milioane pe sectorul vegetal si 75 de milioane de euro pe sectoul zootehnic.</p>
<h4>Desfășurarea sesiunii</h4>
<p>Modul de desfasurare a sesiunii de proiecte va fi unul asemanator celei din aceasta vara. Astfel, depunerea proiectelor va fi impartita in 3 perioade, aferente pragurilor de calitate de <strong>60 de puncte</strong> (15 decembrie 2016 &#8211; 12 Ianuarie 2017), <strong>45 de puncte</strong> (13 Ianuarie 2017– 12 Februarie 2017) respectiv<strong> 25 de puncte</strong> (13 Februarie 2017 – 28 Februarie 2017).</p>
<p>Avand in vedere aceste praguri <strong>este foarte importantă o prescorare corectă</strong> deoarece proiectele se pot depune doar în perioada în care punctajul proiectului este egal sau depășește pragul de calitate al perioadei respective.</p>
<h4>Condiții de depunere</h4>
<p>In ceea ce priveste conditiile de depunere a proiectelor, noul Ghid al Solicitantului nu vine cu modificari deosebite fata de ultimele sesiuni.</p>
<h4>Beneficiari eligibili</h4>
<p>Astfel, beneficiarii eligibili pentru această submăsură sunt persoanele fizice autorizate, întreprinderile individuale/ familiale, societățile comerciale/ agricole, cooperativele agricole și grupurile de producători, dar și institutele de cercetare.</p>
<h4>Investiții eligibile</h4>
<p>Investiții eligibile pot fi:</p>
<ul>
<li>achizitia de utilaje agricole,</li>
<li>construcția, extinderea, modernizarea și dotarea construcțiilor din cadrul fermei,</li>
<li>infiintarea si modernizarea de spatii protejate (sere, solarii) samd.</li>
</ul>
<h4>Grad de finanțare</h4>
<p>In ceea ce priveste gradul de cofinantare, acesta porneste de la 30% si poate ajunge la 90% in functie de dimensiunea si localizarea exploatatiei precum si de conditiile suplimentare indeplinite de beneficiar.</p>
<h4>Mai puține documente</h4>
<p>Asa cum a fost cazul si la ultima sesiune, necesarul de documente solicitate la depunerea proiectului s-a redus, comparativ cu anii precedenti. Cu toate acestea scrierea unui proiect de calitate necesita timp și implicare atat din partea consultatilor cat și din partea solicitantului de fonduri nerambursabile.</p>
<h4>Haideți să discutăm</h4>
<p>Astfel, daca sinteti interesat de o finantare nerambursabila in domeniul agricol, vă invităm să programați o întalnire la adresa de email traian.marc@romcom.ro pentru a putea verifica eligibilitatea și conformitatea proiectului dvs cu noul ghid al solicitantului și pentru a putea pregăti împreună un proiect de succes.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/150-milioane-euro-fonduri-nerambursabile-agricultura/">Surpriza de proportii pe final de an: 150 milioane de euro in fonduri nerambursabile pentru agricultura!</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/150-milioane-euro-fonduri-nerambursabile-agricultura/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">3012</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Măsura 312 și Măsura 313 revin sub o noua formă</title>
		<link>https://en.romcom.ro/masura-312-masura-313-revin-noua-forma/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/masura-312-masura-313-revin-noua-forma/#respond</comments>
		<pubDate>Wed, 27 May 2015 12:40:11 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2390</guid>
		<description><![CDATA[<p>La un an și jumatate după începerea noului pachet 2014-2020, PNDR lansează noi linii de finanțare pentru activitățile non agricole în mediul rural organizate pe două submăsuri: SUBMĂSURA 6.2 – „Sprijin pentru inființarea de activități non-agricole în zone rurale ” SUBMĂSURA 6.4 – „Sprijin pentru investiții în crearea și dezvoltarea de activități non-agricole” Ambele ghiduri [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-312-masura-313-revin-noua-forma/">Măsura 312 și Măsura 313 revin sub o noua formă</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">La un an și jumatate după începerea noului pachet 2014-2020, PNDR lansează noi linii de finanțare pentru activitățile non agricole în mediul rural organizate pe două submăsuri:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;"><strong>SUBMĂSURA 6.2</strong> – „Sprijin pentru inființarea de activități non-agricole în zone rurale ”</li>
<li style="text-align: justify;"><strong>SUBMĂSURA 6.4</strong> – „Sprijin pentru investiții în crearea și dezvoltarea de activități non-agricole”</li>
</ul>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2392" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Olarit1.jpg" alt="Olarit" width="620" height="302" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Olarit1.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/05/Olarit1-300x146.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<p style="text-align: justify;">Ambele ghiduri ale solicitantului s-au publicat în <strong>26 mai 2015</strong>, cu mențiunea că sunt doar ghiduri consultative (mai pot suferi unele modificari) și înca nu s-au publicat anexele aferente.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Activități eligibile</h4>
<p style="text-align: justify;">Cele două submăsuri vin în continuarea măsurilor 312 (prin care s-au finanțat activități non agricole în mediul rural) dar și 313 (prin care s-au finanțat activitațile turistice și de agrement). Astfel, aceste doua noi submăsuri finanțează următoarele activități:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">Investiții pentru producerea și comercializarea produselor non-agricole;</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții pentru activități mestesugaresti (activități de artizanat și alte activități tradiționale non-agricole – olărit, brodat, prelucrare manuală a fierului, lânii, lemnului, pielii, etc);</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții legate de furnizarea de servicii (inclusiv servicii medicale, sociale, sanitar-veterinare)</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții pentru infrastructură în unitățile de primire turistica tip agro-turistice, proiecte de activități de agrement.</li>
<li style="text-align: justify;">Investiții pentru productia de combustibil din biomasa (ex: fabricare de peleți și brichete) în vederea comercializării.</li>
</ul>
<p style="text-align: justify;">Un aspect important ar fi că nu toate codurile CAEN aferente activităților de mai sus vor fi finanțate, acest aspect se va clarifica în momentul în care AFIR va publica lista completă cu coduri CAEN finanțate (împarțite conform potențialului lor de creștere).</p>
<h4 style="text-align: justify;">Fianțare chiar și pentru intreprinderi mici</h4>
<p style="text-align: justify;">Ca și o noutate absolută este faptul că prin aceste doua submăsuri se vor finanța nu doar microintreprinderile (0-9 angajați) ci și intreprinderile mici (10-49 angajați). Cabinetele medicale individuale CMI existente devin și eligibile doar pentru modernizări și doar pe submăsura 6.4.</p>
<p style="text-align: justify;">Cele două submăsuri sunt similare prin activitătile finanțate (menționate mai sus) dar diferite prin categoria de beneficiari la care se adresează astfel:</p>
<h4 style="text-align: justify;">Submăsura 6.2</h4>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">Valoarea ajutorului nerambursabil este de 70.000 euro (productie, servicii medicale, sanitar-veterinare, agroturism și alimentație publică) respectiv 50.000 euro (pentru alte servicii)</li>
<li style="text-align: justify;">Proiectele se finanțează 100% dar ajutorul nerambursabil se primește în 2 etape: 70% la semnarea contractului de finanțare și 30% după îndeplinirea condițiilor din planul de afaceri</li>
<li style="text-align: justify;">Finanțează și achiziția de terenului aferent construcțiilor</li>
<li style="text-align: justify;">Se finanțează firmei noi dar și firme cu o vechime maximă de 3 ani (doar dacă se solicită finanțare pentru alta activitate decât cea prestată până la momentul cererii de finanţare).</li>
</ul>
<h4 style="text-align: justify;">Criterii de punctaj:</h4>
<ol style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">Principiul diversificării activității agricole a fermierilor/membrilor gospodăriei agricole către activități non-agricole – Au prioritate firmele existente care au desfasurat activități agricole cel puțin 12 luni</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul prioritizării sectoarelor cu potențial de creștere (urmeaza sa se detalieze in lista cu coduri CAEN)</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul stimulării activităților turistice &#8211; Investitii in agroturism si agrement cu potențial turistic ridicat</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul stimulării unui nivel ridicat de calitate al planului de afaceri – producția comercilizată să reprezinte cel puțin 30% din valoarea încasată în prima tranșa.</li>
</ol>
<h4 style="text-align: justify;">Submăsura 6.4</h4>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">Sunt eligibile și CMI</li>
<li style="text-align: justify;">Valoarea ajutorului nerambursabil este de maxim 200.000 euro (și alimentație publică) respectiv 50.000 euro (pentru alte servicii)</li>
<li style="text-align: justify;">Proiectele se finanțează 90% pentru activități de productie, servicii medicale, sanitar-veterinare, agroturism dar și pentru fermierii care își diversifică activitatea de bază agricolă prin dezvoltarea unor activităţi non-agricole respectiv 70% pentru alte servicii.</li>
<li style="text-align: justify;">NU se finanțează achiziția de terenului aferent construcțiilor sau achiziția de construcții existente</li>
<li style="text-align: justify;">Se finanțează cu prioritate firmele cu o vechime de cel puțin 2 ani și firmele care desfășoară activitate agricolă de cel puțin 1 an.</li>
</ul>
<h4 style="text-align: justify;">Criterii de punctaj:</h4>
<ol style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">Principiul diversificării activității agricole a fermelor existente către activități non-agricole – Au prioritate firmele existenta care au desfasurat activități agricole cel puțin 12 luni</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul prioritizării sectoarelor cu potențial de creștere (urmeaza sa se detalieze in lista cu coduri CAEN)</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul stimulării activităților turistice &#8211; Investitii in agroturism si agrement cu potențial turistic ridicat</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul derulării activităților anterioare – au prioritate firmele cu vechime de cel puțin 3 ani (din care ultimii 2 ani încheiați cu profit).</li>
</ol>
<h4 style="text-align: justify;">Despre agroturism</h4>
<p style="text-align: justify;">Legat de activitățile de agroturism ar mai fi de adaugat următoarele:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">activitatea de agroturism presupune că un fermier, care desfășoară activitate agricola, dorește să își diversifice activitatea oferind spații de cazare, astfel încât turistul să poată să intre în contact cu activitățile agricole desfășurate de fermier;</li>
<li style="text-align: justify;">pensiunile ca și activități de cazare independente nu mai sunt eligibile</li>
<li style="text-align: justify;">la criteriile de punctaj, au prioritate investițiile în zone cu concentrare foarte mare de resurse turistice, destinații ecoturistice și zone cu arii naturale protejate.</li>
</ul>
<p style="text-align: justify;">Ne așteptăm ca în perioada următoare AFIR să ofere anumite clarificări și să mai facă anumite modificări de nuanță la ghidul solicitantului fără ca acestea să fie schimbări majore.</p>
<p style="text-align: justify;">Sperăm că informațiile găsite aici vă sunt de folos. Dacă vă interesează să profitați de aceste linii de finanțare sau pur și simplu să vedeți ce posibilități aveti, <a href="http://romcom.ro/contact">vă rugăm să ne contactați</a>.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-312-masura-313-revin-noua-forma/">Măsura 312 și Măsura 313 revin sub o noua formă</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/masura-312-masura-313-revin-noua-forma/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2390</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Măsura 121 revine prin noul program PNDR ca și Submăsura 4.1 – investiţii în exploataţii agricole &#8211; UPDATE</title>
		<link>https://en.romcom.ro/masura-121-noul-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/masura-121-noul-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/#respond</comments>
		<pubDate>Wed, 01 Apr 2015 05:32:30 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2256</guid>
		<description><![CDATA[<p>În data de 25 martie 2015, AFIR a lansat prima sesiune continuă anuală, perioada de depunere a proiectelor fiind 25.03.2015-30.10.2015. Punctaj minim Începând cu acest an, s-a introdus pragul minim de calitate adică un punctaj minim pe care proiectele trebuie să îl îndeplinească pentru a fi evaluate. La deschiderea sesiunii pragul a fost stabilit la [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-121-noul-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/">Măsura 121 revine prin noul program PNDR ca și Submăsura 4.1 – investiţii în exploataţii agricole &#8211; UPDATE</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;">În data de 25 martie 2015, AFIR a lansat prima sesiune continuă anuală, <strong>perioada de depunere a proiectelor fiind 25.03.2015-30.10.2015</strong>.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2201" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/03/Agricultura.jpg" alt="Agricultura" width="620" height="282" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/03/Agricultura.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/03/Agricultura-300x136.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<h4 style="text-align: justify;">Punctaj minim</h4>
<p style="text-align: justify;">Începând cu acest an, s-a introdus <strong>pragul minim de calitate</strong> adică un punctaj minim pe care proiectele trebuie să îl îndeplinească pentru a fi evaluate. La deschiderea sesiunii pragul a fost stabilit la <strong>85 puncte</strong> pentru luna martie și aprilie urmând să scadă cu 10 puncte în fiecare luna.</p>
<p style="text-align: justify;">Credem câ motivul din spatele acestei metodologii este finanțarea cu prioritate a proiectelor cu punctaje mari, adică a proiectelor care îndeplinesc cel mai bine obiectele programului reflectate în criteriile de punctaj.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Modul de stabilite a procentului de ajutor nerambursabil</h4>
<p style="text-align: justify;">Un alt aspect care s-a clarificat (cel puțin parțial) este modul de stabilire a procentului de ajutor nerambursabil:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">pentru fermele (ferme mici și medii) până în 250.000 SO (aprox. 400 ha teren cultivat cu cereale) ajutorul nerambursabil poate fi între 50-90%</li>
<li style="text-align: justify;">pentru fermele (ferme mari) până în 500.000 SO (aprox. 800 ha teren cultivat cu cereale) ajutorul nerambursabil poate fi între 50-70%</li>
<li>pentru fermele (ferme foarte mari) până în 50.000 SO (peste 800 ha teren cultivat cu cereale) ajutorul nerambursabil poate fi între 30-50%</li>
</ul>
<p style="text-align: justify;">Grupurile de producători pot ajunge până la un <strong>procent de ajutor nerambursabil de maxim 90%</strong> dar nu mai mult de 2 mil euro, fiind de asemenea favorizate și la criteriile de punctaj. Acest fapt susține unul din obiectivele noului program PNDR de a încuraja asocierile de fermieri.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Mai mult cu 20%</h4>
<p style="text-align: justify;">Ajutorul nerambursabil poate fi crescut cu 20% peste pragul minim în urmatoarele situații:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li>învestiția este realizată de un tânăr sub 40 ani</li>
<li>proiecte integrate – investiția intră sub incidența a doua măsuri diferite, una fiind obligatoriu măsura 4 (în cazul de față submăsura 4.1)</li>
<li>agromediu – a se vedea pachetele de agromediu prin APIA (AGM 1-7)</li>
<li>cultura ecologica – toată exploatația este certificată sau în proces de reconversie</li>
<li>zone cu restrângeri naturale și specifice (conform anexa 3 la ghidul solicitantulu)</li>
</ul>
<h4 style="text-align: justify;">Un program avantajos</h4>
<p style="text-align: justify;">Cu o experiență îndelungată în scriere de proiecte pe PNDR de peste 10 ani (atât SAPARD cât și FEADR) considerăm că noul progam pentru agricultori este foarte avantajos pentru fermierii din România. Dacă luăm în considerare doar criteriul de vârstă, un fermier sub 40 ani cu o <strong>exploatație de până în 400 ha</strong> poate face o investiție în achiziții de utilaje agricole de aprox. <strong>700.000 euro</strong>, ajutorul nerambursabil încasat fiind de 490.000 euro. Cu o asemenea investiție, își poate achiziționa o gama foarte variata de utilaje realizând majoritatea lucrărilor agricole cu utilaje noi și performante și eficiența economică a fermei crescând semnificativ.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Noul mecanism de plată</h4>
<p style="text-align: justify;">Nu în ultimul rând vă reamintim și de noul mecanism de plată introdus în anul 2014 de AFIR. Cu ajutorul acestui mecanism, AFIR vă poate pune la dispoziție <strong>întreaga valoare a ajutorului nerambursabil</strong> cu condiția depunerii dosarului de plată care conține cel puțin dovada achitării contribuției proprii, a TVA-ului (daca e cazul) și a documentelor care dovedesc livrarea și recepția finală a utilajelor. Cu alte cuvinte, <strong>vă ajută să eliminați creditul pe termen scurt necesar până acum pentru perioada de la achitarea utilajelor până la încasarea ajutorului nerambursabil</strong>.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-121-noul-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/">Măsura 121 revine prin noul program PNDR ca și Submăsura 4.1 – investiţii în exploataţii agricole &#8211; UPDATE</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/masura-121-noul-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2256</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Măsura 121 revine prin noul program PNDR ca și Submăsura 4.1 &#8211; investiţii în exploataţii agricole</title>
		<link>https://en.romcom.ro/noutati-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/noutati-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/#respond</comments>
		<pubDate>Mon, 16 Mar 2015 09:48:39 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>
		<category><![CDATA[featured]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://romcom.ro/?p=2195</guid>
		<description><![CDATA[<p>Măsura 121 revine prin noul program PNDR ca și Submăsura 4.1 &#8211; Investiţii în exploataţii agricole. Linia de finanțare păstrează în mare modul de lucru cu care ne-m obișnuit până acum, ajutorul nerambursabil începe de la 30% (pentru fermele mari) și poate ajunge teoretic până la 90%, valoarea ajutorului nu poate depăși 2.000.000 euro. SubMăsura [&#8230;]</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/noutati-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/">Măsura 121 revine prin noul program PNDR ca și Submăsura 4.1 &#8211; investiţii în exploataţii agricole</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p style="text-align: justify;"><strong>Măsura 121</strong> revine prin noul program PNDR ca și <strong>Submăsura 4.1</strong> &#8211; Investiţii în exploataţii agricole. Linia de finanțare păstrează în mare modul de lucru cu care ne-m obișnuit până acum, <strong>ajutorul nerambursabil începe de la 30%</strong> (pentru fermele mari) și poate ajunge teoretic până la <strong>90%</strong>, valoarea ajutorului nu poate depăși <strong>2.000.000 euro</strong>.</p>
<p style="text-align: justify;"><img class="aligncenter size-full wp-image-2201" src="http://romcom.ro/wp-content/uploads/2015/03/Agricultura.jpg" alt="Agricultura" width="620" height="282" srcset="https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/03/Agricultura.jpg 620w, https://en.romcom.ro/wp-content/uploads/2015/03/Agricultura-300x136.jpg 300w" sizes="(max-width: 620px) 100vw, 620px" /></p>
<p style="text-align: justify;">SubMăsura poate fi accesată pe patru categorii: domeniu vegetal, domeniul zotehnic, ferma de familie și zona montană, fiecare domeniu având o alocare financiară distinctă.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Noutăți<del></del></h4>
<p style="text-align: justify;">Dintre noutățile care le aduce noul program amintim:</p>
<ul style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">Solicitanții trebuie să fie persoane juridice – nu se mai poate depune proiect pe PF;</li>
<li style="text-align: justify;">Dimensiunea fermei (bazată pe noile SO-uri care înlocuiesc UDE-urile) înfluențeză atât criteriul de punctaj cât și valoarea maximă nerambursabilă;</li>
<li style="text-align: justify;">Pomicultura nu se mai finanțează prin această măsura, având program separat;</li>
<li style="text-align: justify;">S-a introdus baza de date cu prețuri pentru achiziția de utilaje – dacă ai ales un utilaj din baza de date, îl vei putea achiziționa direct fără procedura de licitație;</li>
<li style="text-align: justify;">Se pune accent pe lanțurile integrate – producție, procesare și comercializare;</li>
</ul>
<h4 style="text-align: justify;">Modificări în criteriile de punctaj</h4>
<p style="text-align: justify;">De asemenea criteriile de punctaj au cunoscut modificari, principiile care stau la baza lor fiind:</p>
<ol style="text-align: justify;">
<li style="text-align: justify;">Principiul dimensiunii exploatației – punctajul maxim este acordat fermelor mici scăzând pe măsură ce ferma crește;</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul sectorului prioritar – legumele au punctajul maxim, urmează plantele oleagionase, cerealele avand punctajul minim;</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul lanțurilor alimentare integrate – se punctează proiectele care includ atât producție cât si procesare cât și comercializare;</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul asocierii fermierilor &#8211; Solicitanții sunt doar Grupuri de producători sau cooperative;</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul potențialului agricol al zonei – se puncteză doar proiectele cu potențial ridicat și mediu;</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul nivelului de calificare în domeniul agricol – se punctează nivelul de calificare (universitar, liceal/postlial sau alte calificări) al reprezentatului legal de proiect;</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul economiei de apă pentru proiectele care prevăd investiții de modernizare a sistemelor de irigații la nivel de fermă</li>
<li style="text-align: justify;">Principiul soiurilor autohtone/raselor – doar pentru proiectele de modernizare.</li>
</ol>
<p style="text-align: justify;">Conform comunicatului de presă emis de AFIR, prima sesiune va începe la finalul lunii martie, fiind sesiuni lunare până la epuizarea plafonului maxim alocat anual.</p>
<p style="text-align: justify;">În prezent, există doar Ghidul Solicitantului varianta consultativa, acesta putând fi accesat la pagina oficiala AFIR <a href="www.apdrp.ro" target="_blank">www.apdrp.ro</a>. Vom reveni cu un update la ghidul solicitantului final sau la anunțul de deschidere a liniei de finanțare.</p>
<h4 style="text-align: justify;">Haideți să discutăm</h4>
<p style="text-align: justify;">Dacă doriți să profitați de această masură de finanțare, sau daca doriți mai multe informații, nu ezitați să ne contactați prin <a href="http://romcom.ro/contact">email pe pagina de contact</a> sau telefonic la 0359-173300.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/noutati-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/">Măsura 121 revine prin noul program PNDR ca și Submăsura 4.1 &#8211; investiţii în exploataţii agricole</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/noutati-pndr-submasura-4-1-investitii-in-exploatatii-agricole/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">2195</post-id>	</item>
		<item>
		<title>S-a publicat varianta finală a ghidului pentru măsura 312</title>
		<link>https://en.romcom.ro/s-publicat-varianta-finala-ghidului-pentru-masura-312/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/s-publicat-varianta-finala-ghidului-pentru-masura-312/#respond</comments>
		<pubDate>Mon, 30 Jul 2012 15:44:42 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://dev.romcom.ro/?p=713</guid>
		<description><![CDATA[<p class="rtejustify">
	Săptăm&#226;na trecută, APDRP a publicat varianta finală a ghidului solicitantului pentru <em><strong>Măsura 312 - Sprijin pentru crearea și dezvoltarea de micro-&#238;ntreprinderi</strong></em> - măsură ce se &#238;ncadrează &#238;n <em>Axa III &#8211; &#8222;&#206;mbunătăţirea calităţii vieţii &#238;n zonele rurale şi diversificarea economiei rurale&#8221;</em>.</p>
<p class="rtejustify">
	Astfel &#238;n sesiunea din acest an vom avea mici modificări față de sesiunile din anii precedenți, const&#226;nd &#238;ntr-un accent deosebit pe serviciile medicale și pe activitățile productive non agricole din mediul rural și o amplificare a ...</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/s-publicat-varianta-finala-ghidului-pentru-masura-312/">S-a publicat varianta finală a ghidului pentru măsura 312</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p class="rtejustify">Săptămâna trecută, APDRP a publicat varianta finală a ghidului solicitantului pentru <em><strong>Măsura 312 &#8211; Sprijin pentru crearea și dezvoltarea de micro-întreprinderi</strong></em> &#8211; măsură ce se încadrează în <em>Axa III – „Îmbunătăţirea calităţii vieţii în zonele rurale şi diversificarea economiei rurale”</em>.</p>
<p class="rtejustify">Astfel în sesiunea din acest an vom avea mici modificări față de sesiunile din anii precedenți, constând într-un accent deosebit pe serviciile medicale și pe activitățile productive non agricole din mediul rural și o amplificare a finanțării nerambursabile către sectorul productiv.</p>
<p class="rtejustify"><strong>Obiectivele specifice ale Măsurii 312</strong> se referă la:<br />
1. Crearea şi menţinerea locurilor de muncă în spaţiul rural;<br />
2. Creşterea valorii adăugate în activităţi non-agricole;<br />
3. Crearea şi diversificarea serviciilor pentru populaţia rurală prestate de către micro-întreprinderi.</p>
<p><strong>Obiectivele  operaţionale ale Măsurii 312</strong> se referă la:<br />
1. Crearea de micro-întreprinderi precum şi dezvoltarea celor existente în sectorul non-agricol în spaţiul rural;<br />
2. Încurajarea iniţiativelor de afaceri promovate, în special de către tineri şi femei;<br />
3. Încurajarea activităţilor  meşteşugăreşti şi a altor activităţi tradiţionale;<br />
4. Reducerea gradului de dependenţă faţă de agricultură;</p>
<p>Sesiunea de depunere de proiecte va începe miercuri, <strong>3 Septembrie</strong> și se va închide in <strong>28 Septembrie</strong>. Recomandăm clienților <strong>ROMCOM</strong> care doresc să acceseze această măsură de finanțare să contacteze cât mai urgent consultanții <strong>ROMCOM</strong> pentru pregătirea documentației necesare depunerii cererii de finanțare.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/s-publicat-varianta-finala-ghidului-pentru-masura-312/">S-a publicat varianta finală a ghidului pentru măsura 312</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/s-publicat-varianta-finala-ghidului-pentru-masura-312/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">713</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Masuri pentru cresterea absorbţiei fondurilor alocate României din FEADR</title>
		<link>https://en.romcom.ro/masuri-pentru-cresterea-absorbtiei-fondurilor-alocate-romaniei-din-feadr/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/masuri-pentru-cresterea-absorbtiei-fondurilor-alocate-romaniei-din-feadr/#respond</comments>
		<pubDate>Wed, 11 Apr 2012 09:00:42 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://dev.romcom.ro/?p=699</guid>
		<description><![CDATA[<p class="rtejustify">
	Comisia Europeană a aprobat <strong>&#238;n data de 4 aprilie 2012 cea de-a şaptea propunere de modificare a Programului Naţional de Dezvoltare Rurală. </strong>Prin această modificare s-a urmărit, &#238;n principal, &#238;ndeplinirea obiectivului de creştere a absorbţiei fondurilor alocate Rom&#226;niei din FEADR &#238;n perioada 2007-2013.</p>
<p class="rtejustify">
	Astfel, una dintre cele mai importante modificări este reprezentată de introducerea <strong>măsurii</strong>...</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masuri-pentru-cresterea-absorbtiei-fondurilor-alocate-romaniei-din-feadr/">Masuri pentru cresterea absorbţiei fondurilor alocate României din FEADR</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p class="rtejustify"><img class="dreapta" style="width: 150px; height: 150px; float: right;" src="/wp-content/uploads/u3/madr.jpg" alt="" />Comisia Europeană a aprobat <strong>în data de 4 aprilie 2012 cea de-a şaptea propunere de modificare a Programului Naţional de Dezvoltare Rurală. </strong>Prin această modificare s-a urmărit, în principal, îndeplinirea obiectivului de creştere a absorbţiei fondurilor alocate României din FEADR în perioada 2007-2013.</p>
<p class="rtejustify">Astfel, una dintre cele mai importante modificări este reprezentată de introducerea <strong>măsurii 215 „Bunăstarea animalelor” pentru sectorul porcine.</strong></p>
<p class="rtejustify">Pentru <strong>măsura 112 „Instalarea tinerilor fermieri”</strong> nivelul maxim al sprijinului acordat tinerilor fermieri a crescut de la 25.000 la 40.000 euro, iar nivelul minim de formare profesională pentru accesarea măsurii a fost modificat.</p>
<p class="rtejustify">În cazul <strong>măsurii 121</strong> <strong>„Modernizarea exploataţiilor agricole”</strong>, modificările vizează prelungirea datei la care standardele privind nitraţii şi laptele crud devin obligatorii precum şi a datei la care se încheie perioada de graţie pentru cele două standarde şi stabilirea unei alocări distincte pentru adaptarea la standarde, introducerea sectorului bovine pentru carne ca şi sector prioritar şi diminuarea valorii maxime eligibile a unui proiect din sectorul vegetal  la 1 milion Euro.</p>
<p class="rtejustify">Pentru <strong>măsura 123 „Creşterea valorii adăugate a produselor agricole şi forestiere”</strong>, modificările vizează prelungirea datei la care se încheie perioada de graţie pentru standardele rămase în vigoare în cadrul acestei măsuri. Totodată, au fost prioritizate micro-întreprinderile pentru sacrificare şi procesare carne precum şi cele pentru colectare şi procesare lapte, fiind  introdusă şi o plafonare a valorii maxime eligibile a proiectelor pentru acest tip de investiţii.</p>
<p class="rtejustify">La <strong>măsura 312 „Sprijin pentru crearea şi dezvoltarea de micro-întreprinderi”</strong> intensitatea sprijinului a crescut de la 70% la 85% pentru investiţiile în sectorul producţiei non-agricole, a fost completat criteriul de selecţie privind micro-întreprinderile nou înfiinţate în vederea includerii start-up-urilor care vizează activităţi non-agricole productive, iar serviciile medicale din mediul rural au fost prioritizate.</p>
<p class="rtejustify">În ceea ce priveşte <strong>măsura 313 „Încurajarea activităţilor turistice”</strong> intensitatea sprijinului a crescut de la 70% la 85% pentru investiţiile în agro-turism, precum şi plafonul maxim pentru investiţiile în agro-turism, de la 70.000 euro la 100.000 euro/proiect. De asemenea, intensitatea sprijinului a crescut de la 50% la 85% pentru investiţiile în activităţi recreaţionale.</p>
<p class="rtejustify">Alte modificări aduse Programului Naţional de Dezvoltare Rurală vizează introducerea de noi pachete în cadrul <strong>măsurii 214</strong> <strong>„Plăţi de agro-mediu” </strong>cât şi modificări în procesul de selecţie al proiectelor.</p>
<p class="rteright"><em><span style="font-size: 11px;">Sursa: <a href="http://www.madr.ro/pages/view_presa.php?id=4147" target="_blank">MADR</a></span></em></p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masuri-pentru-cresterea-absorbtiei-fondurilor-alocate-romaniei-din-feadr/">Masuri pentru cresterea absorbţiei fondurilor alocate României din FEADR</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/masuri-pentru-cresterea-absorbtiei-fondurilor-alocate-romaniei-din-feadr/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">699</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Măsura 112 – Instalarea tinerilor fermieri – Raport de selecţie</title>
		<link>https://en.romcom.ro/masura-112-instalarea-tinerilor-fermieri-raport-de-selectie/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/masura-112-instalarea-tinerilor-fermieri-raport-de-selectie/#respond</comments>
		<pubDate>Mon, 14 Mar 2011 08:27:56 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://dev.romcom.ro/?p=618</guid>
		<description><![CDATA[<p align="justify">În cadrul măsurii 112 s-a publicat lista cu proiectele selectate din ultima sesiune de depunere - sesiunea din luna septembrie 2010.   </p>
<p align="justify">În luna septembrie s-au depus un număr de 1.311 proiecte în valoare de 25.794.000 Euro şi s-au selectat un număr de 1.138 proiecte în valoare de 22.194.000 Euro. Suma alocată pentru sesiunea din septembrie a fost de 61.426.400 Euro; proiectele depuse...</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-112-instalarea-tinerilor-fermieri-raport-de-selectie/">Măsura 112 – Instalarea tinerilor fermieri – Raport de selecţie</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p align="justify">În cadrul măsurii 112 s-a publicat lista cu proiectele selectate din ultima sesiune de depunere &#8211; sesiunea din luna septembrie 2010.</p>
<p align="justify">În luna septembrie s-au depus un număr de 1.311 proiecte în valoare de 25.794.000 Euro şi s-au selectat un număr de 1.138 proiecte în valoare de 22.194.000 Euro. Suma alocată pentru sesiunea din septembrie a fost de 61.426.400 Euro; proiectele depuse neacoperind nici măcar jumătate din suma alocată. Din cate se pare pentru sesiunile din 2011 situația se va schimba, mai ales că există posibilitatea de a creşte suma pe proiect de la 25.000 Euro la 40.000 Euro (doar un zvon în momentul de faţă),astfel se aşteaptă ca în sesiunea din iulie anul acesta numărul proiectelor depuse să depăşească valoarea alocata, 50.000.000 Euro.</p>
<p align="justify">Lista cu proiectele aprobate se poate găsi pe <a href="http://www.apdrp.ro/uploads/Docu FEADR/M112 Septembrie 2010/M112_Finantate_septembrie 2010.pdf" target="_blank">site-ul APDRP</a>.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/masura-112-instalarea-tinerilor-fermieri-raport-de-selectie/">Măsura 112 – Instalarea tinerilor fermieri – Raport de selecţie</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/masura-112-instalarea-tinerilor-fermieri-raport-de-selectie/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">618</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Pentru cine nu sunt fondurile europene</title>
		<link>https://en.romcom.ro/pentru-cine-nu-sunt-fondurile-europene/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/pentru-cine-nu-sunt-fondurile-europene/#respond</comments>
		<pubDate>Fri, 21 Jan 2011 09:50:00 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://dev.romcom.ro/?p=592</guid>
		<description><![CDATA[<p align="justify"><strong>Pentru întreprinzătorii nehotărâți</strong>&#8230; o bună parte din discuțiile cu potențialii clienți pentru fonduri europene încep cu fraze de genul: &#8222;aș vrea să dezvolt o fermă de vaci de lapte, poate 40-50 de capete&#8230;&#8221;, continuă cu &#8222;sau poate aș deschide o pensiune, știi terenul e într-o zonă deosebită&#8221; sau &#8222;îmi place foarte mult carnea de pește, visul meu este să am o păstrăvărie&#8221; și se încheie cu &#8222;probabil voi încerca să achiziționez utilaje de construcții&#8230; am un prieten căruia îi merge foarte bine în acest domeniu&#8221;.</p>
<p align="justify">Fără excepție, aceste discuții nu duc la...</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/pentru-cine-nu-sunt-fondurile-europene/">Pentru cine nu sunt fondurile europene</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p align="justify"><strong>Pentru întreprinzătorii nehotărâți</strong>… o bună parte din discuțiile cu potențialii clienți pentru fonduri europene încep cu fraze de genul: „aș vrea să dezvolt o fermă de vaci de lapte, poate 40-50 de capete…”, continuă cu „sau poate aș deschide o pensiune, știi terenul e într-o zonă deosebită” sau „îmi place foarte mult carnea de pește, visul meu este să am o păstrăvărie” și se încheie cu „probabil voi încerca să achiziționez utilaje de construcții… am un prieten căruia îi merge foarte bine în acest domeniu”.</p>
<p align="justify">Fără excepție, aceste discuții nu duc la proiecte de succes. Fie nici nu ajung la faza de scriere, sau în puținele cazuri în care acest lucru se întâmplă, nu sunt implementate. Motivele sunt evidente: întreprinzătorul nu cunoaște respectivele modele de afaceri decât în teorie, astfel orice idee nouă pare mai atrăgătoare decât precedenta.</p>
<p align="justify">Soluția este implicarea efectivă într-o afacere ce se vrea a fi dezvoltată, înainte de depunerea efectivă a unui proiect pentru fonduri europene, pentru a lua contact direct cu piața respectivă, a cunoaște clienții, furnizorii, reglementările legislative, etc.</p>
<p align="justify"><strong>Pentru afacerile nerentabile</strong>… există o categorie de întreprinzători care cred că o infuzie de capital (mai ales capital nerambursabil), le va scoate afacerea din faliment și o va readuce pe linia de plutire. Dacă pe termen scurt acest lucru poate fi adevărat, pe termen lung cauzele care au dus afacerea pe pierdere vor reveni. Fie că este vorba de calitatea slabă a produselor sau serviciilor, managementul defectuos, sau poate lipsa unei cereri pe un anume segment.</p>
<p align="justify">Soluția este rezolvarea problemelor curente ce țin afacerea pe pierdere, urmând ca investițiile realizate prin proiect să fie un bonus care va da un impuls suplimentar.</p>
<p align="justify"><strong>Pentru întreprinzători fără resurse financiare proprii</strong>… acest punct este probabil cel mai delicat și cel mai greu de explicat persoanelor interesate de fonduri europene. Sigur ideea de bază de la care se pornește când vrei să accesezi bani europeni este că nu dispui de acei bani. Însă experiența arată că, dacă un întreprinzător nu dispune de resurse financiare proprii, este aproape imposibil să ducă la sfârșit un proiect.</p>
<p align="justify">Astfel un proiect pentru accesarea de fonduri europene presupune o serie de cheltuieli (pe lângă investiția de bază), care vor fi foarte greu de suportat doar din surse atrase (credite bancare, împrumuturi de la cunoscuți, etc.): TVA-ul pentru investiția de bază, comisioane și dobânzi bancare, costuri cu proiectarea și consultanța, costuri pentru facilitarea de garanții, diferite avize, acorduri, etc.</p>
<p align="justify">Soluția este asigurarea unui cash-flow echilibrat, dinamic, de unde să nu lipsească resurse pentru cheltuieli urgente, neprevăzute, pe termen scurt și mediu.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/pentru-cine-nu-sunt-fondurile-europene/">Pentru cine nu sunt fondurile europene</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/pentru-cine-nu-sunt-fondurile-europene/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">592</post-id>	</item>
		<item>
		<title>APDRP a publicat calendarul propus pentru sesiunile de depunere aferente anului 2011 şi alocările specifice</title>
		<link>https://en.romcom.ro/apdrp-publicat-calendarul-propus-pentru-sesiunile-de-depunere-aferente-anului-2011-si-alocarile/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/apdrp-publicat-calendarul-propus-pentru-sesiunile-de-depunere-aferente-anului-2011-si-alocarile/#respond</comments>
		<pubDate>Fri, 31 Dec 2010 05:58:30 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Finanțări nerambursabile]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://dev.romcom.ro/?p=581</guid>
		<description><![CDATA[<p align="justify"><a target="_blank" href="http://www.apdrp.ro">APDRP</a> a publicat calendarul propus pentru sesiunile de depunere aferente anului 2011 prin programul FEADR şi alocările specifice. Bugetul total disponibil este de app. 1,64 miliarde Euro, pentru 9 linii de finanţare şi o schemă de finanţare.  </p>
<p align="justify">Anul viitor vor fi deschise următoarele linii de finanţare...</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/apdrp-publicat-calendarul-propus-pentru-sesiunile-de-depunere-aferente-anului-2011-si-alocarile/">APDRP a publicat calendarul propus pentru sesiunile de depunere aferente anului 2011 şi alocările specifice</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p align="justify"><a href="http://www.apdrp.ro" target="_blank">APDRP</a> a publicat calendarul propus pentru sesiunile de depunere aferente anului 2011 prin programul FEADR şi alocările specifice. Bugetul total disponibil este de app. 1,64 miliarde Euro, pentru 9 linii de finanţare şi o schemă de finanţare.</p>
<p align="justify">Anul viitor vor fi deschise următoarele linii de finanţare:</p>
<ul>
<li><strong>Măsura 112</strong> – Instalarea tinerilor fermieri, cu un buget de 100 mil Euro</li>
<li><strong>Măsura 121</strong> – Modernizarea exploataţiilor agricole, cu un buget de 150 mil Euro</li>
<li><strong>Măsura 123</strong> – Creşterea valorii adăugate a produselor agricole şi forestiere, cu un buget de 231 mil Euro (inclusiv schema suplimentară de finanţare aferentă)</li>
<li><strong>Măsura 125</strong> – Îmbunătăţirea şi dezvoltarea infrastructurii legate de dezvoltarea şi adaptarea agriculturii şi silviculturii, cu un buget de 333 mil Euro</li>
<li><strong>Măsura 141</strong> – Sprijinirea fermelor agricole de semisubzistenţă, cu un buget de 210 mil Euro</li>
<li><strong>Măsura 221</strong> – Prima împădurire a terenurilor agricole, cu un buget de 200 mil Euro</li>
<li><strong>Măsura 312</strong> –Sprijin pentru crearea şi dezvoltarea de microîntreprinderi, cu un buget de 89 mil Euro</li>
<li><strong>Măsura 313</strong> –Încurajarea activităţilor turistice , cu un buget de 170 mil Euro</li>
<li><strong>Măsura 322</strong> – Renovarea, dezvoltarea satelor, îmbunătăţirea serviciilor de bază pentru economia şi populaţia rurală şi punerea în valoare a moştenirii rurale , cu un buget de app. 156 mil Euro</li>
</ul>
<p align="justify">Calendarul propus pentru sesiunile de depunere aferente anului 2011 este disponibil <a href="http://www.romcom.ro/files/Calendar_sesiuni_FEADR_2011.pdf">aici</a>. Măsura 221 va fi prima deschisă în 2011, şi este programată pentru luna februarie.</p>
<p align="justify">Pentru mai multe informaţii cu privire la obţinerea de finanţare prin FEADR vă invit să contactaţi unul din consultanţii ROMCOM prin email la office@romcom.ro, prin telefon la 0259 479 793 sau completând <a href="http://www.romcom.ro/aplica-online-finantari-nermabursabile" target="_blank">formularul de contact</a>.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/apdrp-publicat-calendarul-propus-pentru-sesiunile-de-depunere-aferente-anului-2011-si-alocarile/">APDRP a publicat calendarul propus pentru sesiunile de depunere aferente anului 2011 şi alocările specifice</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/apdrp-publicat-calendarul-propus-pentru-sesiunile-de-depunere-aferente-anului-2011-si-alocarile/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">581</post-id>	</item>
		<item>
		<title>Dincolo de cuvinte</title>
		<link>https://en.romcom.ro/dincolo-de-cuvinte/</link>
		<comments>https://en.romcom.ro/dincolo-de-cuvinte/#respond</comments>
		<pubDate>Wed, 17 Nov 2010 13:21:50 +0000</pubDate>
		<dc:creator><![CDATA[Traian Marc]]></dc:creator>
				<category><![CDATA[Training]]></category>

		<guid isPermaLink="false">http://dev.romcom.ro/?p=565</guid>
		<description><![CDATA[<p align="justify">&#8222;Lie to me&#8221; este titlul unui film de succes lansat în 2009, a cărei temă este Limbajul Trupului. Mai presus de vorbe, expresia feței, gesturile și mimica pot trăda ceea ce spui. Acest lucru este valabil în orice tip de conversație, nefăcând excepție conversațiile business pe care consultanții le practică zilnic.</p>
<p align="justify">Cel mai important lucru într-o relație este...</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/dincolo-de-cuvinte/">Dincolo de cuvinte</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></description>
				<content:encoded><![CDATA[<p><strong><em>„The truth is written all over our faces”</em></strong></p>
<p align="justify">„Lie to me” este titlul unui film de succes lansat în 2009, a cărei temă este Limbajul Trupului. Mai presus de vorbe, expresia feței, gesturile și mimica pot trăda ceea ce spui. Acest lucru este valabil în orice tip de conversație, nefăcând excepție conversațiile business pe care consultanții le practică zilnic.</p>
<p align="justify">Cel mai important lucru într-o relație este <strong>comunicarea</strong>. <strong>Comunicarea</strong> exprimă ceea ce gândim; dar <strong>comunicarea</strong> nu se rezumă doar la cuvinte, noi comunicăm și prin gesturi, mimică, voce, poziția corpului, dar și distanța față de cel cu care vorbești. Toate aceste elemente care însoțesc cuvintele, uneori pot fi în contradicție cu cele spuse, și pot arăta adevăratele gânduri, sentimente. Comunicarea nonverbală este o componentă esențială în viața de zi cu zi. Fie că mergem la un interviu, ținem un discurs, purtăm o conversație sau suntem într-o situație care solicită mult autocontrol, comunicarea nonverbală este factorul de care depinde uneori întregul nostru succes.</p>
<p align="justify">Acest lucru se întâmplă deoarece din totalul mesajelor transmise de o persoană și reținute de interlocutor: 7% sunt verbale, 38% sunt para-verbale iar 55% sunt nonverbale. De altfel, axioma comunicării nonverbale evidențiază faptul ca acest tip de comunicare are relevanță mai mare decât semnalele verbale și para-verbale (tonul vocii, accent, tonalitate, etc.).</p>
<p align="justify">Aceasta axioma enunță următorul lucru: când ceea ce spuneți nu este în concordanță cu ceea ce faceți, interlocutorul va crede ceea ce vede, adică semnalele nonverbale ale corpului dumneavoastră. Limbajul nonverbal (body language) este alcătuit din trei componente: mimica, privirea si gestica.</p>
<p align="justify"><strong> Mimica</strong> se referă la toate fenomenele pe care le putem observa pe fața unui om: mișcările capului, contactul vizual, direcția privirii, zâmbetul.</p>
<p align="justify">În privința <strong>privirii</strong>, pentru a construi o relație de comunicare trebuie să păstrăm contactul vizual cam 60% &#8211; 70% din timp. De asemenea, există mai multe tipuri de priviri: oficială, intimă, laterală, care atunci când e însoțită de zâmbet înseamnă interes, iar atunci când e însoțită de încruntarea sprâncenelor înseamnă ostilitate. La fel, închiderea ochilor înseamnă dorința de a finaliza interacțiunea.</p>
<p align="justify"><strong>Gestica</strong> se referă la limbajul mâinilor în termeni de viteză a mișcării, grad de tensiune, poziții, zone de mișcare, mod de ținere a degetelor, distanta dintre mâini și corp. De o foarte mare importanță sunt postura și orientarea corpului. Se referă la felul în care un om stă la un moment dat și la modalitățile prin care își modifică postura corpului. Astfel, există câteva poziții de baza cărora putem identifica starea de spirit a oamenilor care fac parte dintr-o audiență, de exemplu: poziția picior peste picior și brațe încrucișate, picioarele peste brațul scaunului, picioarele pe birou sau legănarea, bătutul din picior, arată toate lipsa de interes. Totuși, când picioarele sunt încrucișate iar poziția corpului este îndreptată spre interlocutor, este un semn de înțelegere și cooperare. Înclinarea ușoară a corpului înainte arată interes. Înclinarea corpului spre spate arată lipsa de interes. Întoarcerea corpului într-o parte în timp ce interlocutorul vorbește, indică dorința de a încheia discuția.</p>
<p align="justify">Cunoașterea acestor informații despre comunicarea nonverbală și limbajul corpului ne ajută să ne atingem mai ușor obiectivele unei discuții, ale unei prelegeri sau expuneri iar cel care aprofundează tainele comunicării nonverbale are, cu siguranță, mai mult succes în ceea ce își propune.</p>
<p align="justify">Poziția mâinilor ne poate da nenumărate indicii despre starea cuiva. Iată mai jos câteva poziții ale mâinilor și semnificația lor în contextul limbajului corpului:</p>
<ul>
<li>mâinile deschise, relaxate, dezvăluie o atitudine pozitivă, o invitație la sinceritate</li>
<li>brațele încrucișate înseamnă respingere</li>
<li>brațele ținute la spate înseamnă neliniște</li>
<li>mângâierea bărbiei arată că ascultătorul evaluează pozitiv ceea ce aude</li>
<li>tragerea ușoară a lobului urechii este un semn de suspiciune</li>
<li>masarea cefei indică un sentiment de frustrare</li>
<li>sprijinirea bărbiei în palmă trădează plictiseala</li>
<li>palmele încleștate arată tensiune</li>
<li>jocul cu pixul este un semn de nerăbdare</li>
<li>frecarea palmelor indică anticipare</li>
</ul>
<p align="justify">Cunoașterea acestui limbaj este un avantaj real pentru consultanți. Poți realiza ușor dacă clientul din fața ta e mulțumit, mirat, sau nervos. Vei ști atunci ce fel de vorbe să-i așezi și cum să-i „povestești”. Trebuie reținut însă că fiecare persoană este unică! Fiecare persoană are propriile gesturi, propriul sistem de valori, propria educaţie sau auto-educaţie, gândeşte într-un anume fel, e interesat de ansamblu sau de detalii, este un analist sau un filosof, are anumite informaţii, are anumite experienţe proprii. Acestea ca multe alte caracteristici fac din fiecare om un individ unic. Această unicitate a fiecărei persoane se reflectă în limbajul trupului într-o măsură mai mare sau mai mică. Este un mit acel şablon rigid care-ţi dă soluţia dând o semnificaţie certă unui anume gest: de exemplu încrucişarea braţelor însemnă că partenerul se apără!</p>
<p align="justify"><strong>Care sunt limitările limbajului trupului?</strong></p>
<p align="justify">Acest barometru este o unealtă excelentă atâta timp cât şti să o foloseşti. Trebui să fi conştient în acelaşi timp că interpretarea ta nu este 100% adevărată; ea îţi oferă anumite repere în funcţie de care să te poziţionezi şi să mergi mai departe.</p>
<p>The post <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro/dincolo-de-cuvinte/">Dincolo de cuvinte</a> appeared first on <a rel="nofollow" href="https://en.romcom.ro">ROMCOM | Business Development Solutions</a>.</p>
]]></content:encoded>
			<wfw:commentRss>https://en.romcom.ro/dincolo-de-cuvinte/feed/</wfw:commentRss>
		<slash:comments>0</slash:comments>
	<post-id xmlns="com-wordpress:feed-additions:1">565</post-id>	</item>
	</channel>
</rss>
